Pasja zmieniająca perspektywę

Pasja robienia zdjęć

Dla wielu ludzi fotografia to zawód, który zapewnia im pieniądze niezbędne do funkcjonowania, komfort psychiczny oraz spełnienie, wiążące się z uprawianiem wybranego, wolnego zawodu. Jest w niej jednak magia, która sprawia, że nawet ludzie, którzy mają zupełnie inne życie zawodowe, uwielbiają w wolnych chwilach złapać za aparat i zatracić się w łapaniu ulotnych chwil. Fotografia to pasja, która poszerza horyzonty, pozwala na poznawanie nowych ludzi i nowych miejsc, a także uwrażliwia ludzi na to, co ich otacza. Dzięki rozwijaniu tej pasji, każdy amator fotografii, nawet jeśli nie ma akurat przy sobie swojego aparatu, obserwuje otoczenia pod kątem kadrów, światła i ciekawych momentów, które najchętniej by uwiecznił. Dzięki temu hobby świat staje się o wiele ciekawszym miejscem, pełnym niezwykłych momentów, intrygujących twarzy, wzruszających gestów i śmiesznych anegdot. Dla fotografa rzeczywistość często układa się w zdjęcia, które tworzy albo, które mógłby stworzyć, mając do dyspozycji wszystko to, co dzieje się wokół.

Radość fotografowania

Często dzieje się tak, że to właśnie ci, którzy nie robią zdjęć na zlecenie, tworzą zupełnie niepowtarzalne prace. Dzieje się tak dlatego, że nie są oni ograniczani przez warunki umowy i wymagania klienta, a zdjęcia, które tworzą są dokładnym odwzorowaniem ich artystycznej wizji albo spontanicznym momentem, który wkradł się w kadr na przykład podczas niepozornego spaceru. To w tych pracach bardzo często pojawia się coś nieuchwytnego, co powoduje, że wywołują one emocje u ludzi i opowiadają jakąś historię. Pasjonaci fotografii bardzo często skupiają się na kilku ulubionych dziedzinach. Jedni fotografują dziką przyrodę, inni zajmują się makrofotografią albo portretami, a jeszcze inni najlepiej odnajdują się w fotografii ulicznej albo reportażowej. Ludzie ci z pasji i nie oczekując zapłaty tworzą zdjęcia, które trafiają na ich prywatne dyski, często na strony internetowe, ale również wygrywają konkursy i tym samym zachęcają do rozwijania się w ukochanej dziedzinie. Istnieje mnóstwo konkursów fotograficznych, które ogłaszane są regularnie z myślą o amatorach w dziedzinie fotografii.

Rozwój pasji

Kultywowanie własnej pasji nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie każdego człowieka, ale również sprawia, że staje się on w danej dziedzinie coraz lepszy. Przygody najsłynniejszych na świecie fotografów najczęściej zaczynały się od miłości do robienia zdjęć i pierwszych aparatów kupionych na pchlim targu lub od kolegi. Z czasem hobby stawało się nieodłącznym elementem życia, a wręcz nawykiem, a potem obraną drogą zawodową. Dziś każdy znany fotograf na pytanie o radę dla początkujących kolegów odpowiada, że należy przede wszystkim kochać fotografię i robić zdjęcia codziennie. Aparat musi dosłownie przyrosnąć do dłoni, a z czasem punkt widzenia zmieni się diametralnie, szukając za nas doskonałych kadrów, miękkiego światła i interesujących obiektów.

 

Author: fotofilmkadr.pl