Robiąc zdjęcia zadbaj o swoje prawa autorskie

Warto wiedzieć ,jak zadbać o swoje zdjęcia publikowane w sieci. Internet dają nam niekończąca się bazę wiedzy, pozyskane informacje często przekazujemy dalej, kopiując cudze treści. Często w sposób nieświadomy łamiemy prawo. Warto widzieć czym się prawo autorskie i do czego się odnosi.
Według definicji prawo autorskie jest to rodzaj praw, które przysługuje twórcy utworu, dzieła. Często myślimy, że będąc w internecie mamy swobodę, i dane treści nie podlega prawu autorskiemu, jednak jest to mylne przekonanie. Autorowi przysługuje jurysprudencja autorska niezależnie od formy treści i miejsca publikacja. Prawa autorskie w internecie na ogół opierają się na licencji CC, określa ona zasady korzystania z danego dzieła.

Prawo autorskie na social mediach

W dobie rozwoju branży mediów społecznościowych, przepisy prawa autorskiego na nadążają za jej rozwojem. Jeśli nie jesteśmy pewnie czy jakiś materiał może dostać udostępniony na portalu, należy się zapoznać z regulaminem korzystania ze strony. Użytkownik zakładających konto na portalu społecznościowym daje szereg uprawnień administratorowi do zarządzania treścią umieszczoną na profilu. Musimy pamiętać, że w wirtualnej rzeczywistości litera prawa również obowiązuje, każdy ponosi odpowiedzialność za udostępniane treści. W regulaminie platformy Facebook znajduje się zapis, mówiący, że użytkownik jest właścicielem dodawanej treści, może je udostępniać dowolnym osobom. Udostępniając zdjęcia na portalach społecznościowych, użytkownik daje dekret portalowi do kopiowania, udostępniania go innym osobom. Z regulaminu wynika, że pozwolenia na wszelkiego rodzaju modyfikacje, rozprzestrzenianie treści użytkownik udziela portalowi, a nie innym użytkownikom. Nie jest dozwolone nasza fotografia, film został skopiowany i udostępniany przez innych użytkowników na tym portalu lub poza nim. Korzystając z różnego rodzaju portalu, w każdym momencie możemy usunąć nasze publikacje, lub cofnąć udzielona licencje, przez trwałe usunięcie konta. Jeśli ktoś naruszy nasza prawa autorskie w social mediach, warto najpierw zgłosić ten fakt portalowi, przez wysłanie zgłoszenia o naruszeniu standardów. Należy szczegółowo opisać zdarzenie, wykazać, w jaki sposób nastąpiło. W sytuacji, gdy takie działania nie przynoszą efektu, odpowiedzialność za czyn zabroniony ponosi portal na równi z użytkownikiem, który tego dokonał. Auto może żądać odpowiedzialności na drodze karnej oraz zadośćuczynienia.

Zadbaj o prywatność w internecie

Korzystając z social mediów, warto zadbać o bezpieczeństwo oraz prywatność. Publikowane treści możesz udostępniać wybranej grupie odbiorców, może je widzieć np. tylko Twoja rodzina. Można określić, kto będzie mógł, w wynikach wyszukiwania na portalu znaleźć Twój profil. Lista znajomych standardowo jest dostępna dla wszystkich użytkowników, jednak możesz ją ukryć. Jeśli dbasz o swoją prywatność, możesz wyłączyć w ustawieniach możliwość, wyszukiwania twojego konta w wyszukiwarkach poza portalem. Na Facebooku na podstawie zdjęci twarzy, można znaleźć zdjęcia, na których się znajdujesz, które zostały umieszczone na portalu, dla swojego bezpieczeństwa możesz usnąć taką możliwość.

Author: fotofilmkadr.pl