Ten oto przewodnik przeprowadzi Cię przez sprzęt potrzebny do stworzenia profesjonalnego studia fotograficznego, a także wskaże szczegółowe informacje techniczne na temat konfiguracji studia do pracy. Oczywiście powinieneś wiedzieć już co nieco o fotografii i mieć aparat do wykonywania zdjęć profesjonalnej jakości z funkcjami wymaganymi do obsługi studia.
Profesjonalne studio fotograficzne wymaga przede wszystkim odpowiedniego pomieszczenia. Pokój powinien być „nagi” i biały. Idealnym rozwiązaniem byłaby podłoga betonowa i pomalowana białą farbą klasy przemysłowej. Unikaj dywanów, wykładzin podłogowych lub chodników. Dlaczego? Otóż duża część sprzętu jest elektryczna, co może spowodować zagrożenie pożarowe (przezorny zawsze ubezpieczony).
Pracuj nad odpowiednim oświetleniem
-Oświetlenie jest najważniejszą częścią fotografii. Najpierw upewnij się, że twoje studio nie pozwoli na wkradnięcie się zewnętrznych źródeł światła. W przypadku większości fotografii niewielka szczelina pod drzwiami nie będzie stanowić problemu, ale nawet to może zrujnować niektóre rodzaje zdjęć.
-Trzy lampy parasolowe są wystarczające dla studia dowolnej wielkości. Są to reflektory, które faktycznie odwracają się od fotografowanego obiektu i wskazują duży biały parasol, który równomiernie odbija i rozprasza światło. Zapewnią one stałe źródło światła, aby stworzyć „temperaturę” oświetlenia dla twoich zdjęć. Każdy z nich jest zamontowany na statywie, który umożliwia obracanie, przechylanie, przemieszczanie się po studiu i regulację wysokości lampy.
-Lampy błyskowe lub stroboskopowe pozostają wyłączone do momentu włączenia, a następnie migają jeden raz podczas robienia zdjęcia. Można je zamontować na kamerze lub umieścić w pokoju i aktywować za pomocą pilota. W profesjonalnym studiu powinieneś mieć trzy parasolowe lampy stroboskopowe (oddzielnie od wspomnianych wcześniej trzech lamp parasolowych), jedną lampę błyskową, którą można zamontować na górze aparatu, i jedną lampę błyskową, którą można zamontować wokół obiektywu. „Stroboskopy satelitarne” należy skonfigurować tak, aby migały po naciśnięciu spustu migawki w aparacie (aby migały podczas robienia zdjęcia) za pomocą bezprzewodowego pilota.
Wszystkie profesjonalne kamery wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat będą miały bezprzewodowy czujnik podczerwieni, który pozwoli Ci skonfigurować bezprzewodowe strobki do pracy w ten sposób. Lampy błyskowe montowane u góry i na obiektywie można podłączyć do aparatu za pomocą przewodu, ponieważ są one przymocowane do samego aparatu. Skonfiguruj przewód tak, aby nie dostał się do ujęcia. Rzadko będziesz używać wszystkich tych lamp jednocześnie, ale powinieneś je mieć, aby stworzyć idealne oświetlenie.
Miej zapas platform i statywy
Dowolna platforma, na której można coś postawić, usiąść, pochylić się lub położyć rzeczy. Najlepsze do tego celu są płaskie drewniane skrzynie bez szwów i krawędzi, które powinny być pomalowane na czarno. Dobrze jest mieć solidne, stopnie, które mogą unieść trochę ciężaru, a jednocześnie mieć trochę ciężaru. Najlepiej jest pozostawić otwartą jedną stronę, aby można było użyć ich do przechowywania rzeczy takich jak tła i inne miękkie rekwizyty.
Jeden wysoki i jeden krótki statyw wystarczą, aby uzyskać dowolny kąt strzału. Zdobądź statywy, które umożliwiają pełne pochylenie, obrót, regulację wysokości i są lekkie, ale solidne.
Przed stworzeniem własnego studia warto rozejrzeć u konkurencji. W większych miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, łatwo znaleźć studia fotograficzne, które mogą być da ciebie przykładem i inspiracją zanim dowiesz się czego ty sam oczekujesz.
Najnowsze komentarze