Fotografie ślubna – co trzeba wiedzieć?

Fotografia ślubna to dziedzina, którą zajmuje się niemal każdy fotograf, niezależnie od tego w jakich klimatach czuje się najlepiej na co dzień. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedna z najbardziej lukratywnych możliwości w świecie zdjęć. Wesele i ślub trwają zwykle około dwudziestu godzin maksymalnie i choć praca ta jest bardzo wyczerpująca, okazuje się, że w tym czasie można całkiem nieźle zarobić. Każdy fotograf ślubny, który cieszy się już jakimś uznaniem i renomą może w sezonie ślubnym, to znaczy od czerwca do września, zarobić wystarczająco dużo pieniędzy na cały rok. Pozostali zajmują się fotografią ślubną dorywczo, to znaczy przyjmują tego typu zlecenia, ilekroć są chętni, ale nie reklamują się w tej branży. Od lat krąży opinia, że jest to rodzaj chałtury w świecie fotografów, jednak niektórzy z mistrzów potrafią nawet na najzwyklejszym weselu stworzyć ponadczasowe ujęcia, które są nie tylko niesamowitą pamiątką dla pary młodej i ich rodziny, ale również uniwersalnym dziełem.

Niezbędny sprzęt do zdjęć ślubnych

Fotograf ślubny musi być przygotowany na najróżniejsze okoliczności, jakie zastanie podczas robienia zdjęć w trakcie ślubu i wesela. Powinien więc dysponować profesjonalnym sprzętem z szybkim autofokusem, zapasem baterii i kart pamięci, a także jasnymi obiektywami o różnych ogniskowych i zewnętrzną lampą błyskową. Trzy pierwsze elementy nigdy nie mogą zawieść, ponieważ w dniu czyjegoś ślubu fotografujemy momenty, które są niepowtarzalne, a klient oczekuje, że wszystkie z nich zostaną uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. Jeśli więc nadejdzie moment pierwszego wspólnego tańca, a bateria się rozładuje, na karcie wyskoczy błąd albo aparat nie będzie nadążał za tym, co dzieje się przed obiektywem, nie wywiążemy się z podstawowego zadania. Jasne obiektywy zapewniają niezwykłe możliwości uzyskanie pięknych, artystycznych obrazów z małą głębią ostrości, na których to, co najważniejsze, będzie ostre, a tło z kolei będzie rozmazane. Warto również mieć ze sobą zarówno obiektywy portretowe do zbliżeń, jak i szerokokątne, dzięki którym możliwe będzie robienie zdjęć w grupie. Ostatnim ważnym elementem jest dodatkowa lampa błyskowa, która pozwoli na robienie pięknych zdjęć nawet w fatalnych warunkach oświetleniowych, takich jak zacieniona sala weselna czy kościół, w którym jedynym źródłem światła są okna ozdobione kolorowymi witrażami.

Pamiątka na całe życie

W przypadku fotografii ślubnej, poza sprzętem i doświadczeniem, najważniejsza jest umiejętność poruszania się pośród gości, tak, aby nie czuli obecności “intruza”. Fotograf powinien trzymać rękę na pulsie i być wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy warte upamiętnienia, jednak nie powinien być zbyt inwazyjny i nachalny. Dyskrecja i subtelność graja tutaj wielką rolę, jeśli chcemy, aby fotografowani ludzie byli naturalni, a nie speszeni obecnością aparatu fotograficznego. Jedną z głównych zasad fotografowania podczas wesel jest również nierobienie zdjęć w trakcie posiłków. Nikt nie wygląda atrakcyjnie z otwartymi ustami pełnymi jedzenia i nikt nie czuje się komfortowo, jeśli robi się mu wówczas zdjęcia.

 

Author: fotofilmkadr.pl