Odpowiednie oczyszczanie obiektywów i zapobieganie ich brudzeniu

Stan obiektywów aparatu jest jednym z głównych czynników wpływających na jakość obrazu. Czyste soczewki pomagają tworzyć ostre i wyraźne zdjęcia. Ponadto, z oczywistych powodów, wytrzymują w dobrej kondycji dłużej niż brudne soczewki. Dlatego, aby chronić obiektywy DSLR i upewnić się, że mogą stale pomagać w robieniu zdjęć dobrej jakości, musisz je regularnie czyścić.

Ale najpierw musisz nauczyć się, jak prawidłowo czyścić obiektywy aparatu!

Czyszczenie krok po kroku

1. Ustaw ostrość na nieskończoność.
Aby ustawić ostrość, ustaw aparat na tryb ręczny. Następnie ustaw pierścień ostrości na nieskończoność. W ten sposób zobaczysz drobinki kurzu w wizjerze.

2. Zrób zdjęcie zwykłej powierzchni.
Poszukaj gładkiej powierzchni i zrób jej zdjęcie. Aby uzyskać dokładniejsze wyniki, wykonaj dwa kroki. Zrób zdjęcie zarówno jasnych, jak i ciemnych powierzchni, aby łatwo dostrzec cząsteczki kurzu na zdjęciach.

3. Sprawdź ostatnio wykonane zdjęcia.
Przełącz aparat w tryb odtwarzania i powiększ każde zdjęcie. Dokładnie sprawdź obrazy pod kątem zamglonych punktów lub drobinek kurzu. Jeśli znajdziesz brud, czas wyczyścić obiektyw DSLR.

4. Sprawdź, czy nie ma innych oznak zabrudzenia obiektywu DSLR.
Sprawdź tylny element obiektywu pod kątem kurzu i rozmazywania. Sprawdź również formy wewnątrz soczewki. Jeśli są pleśnie, bezpieczniej jest wyczyścić obiektyw przez autoryzowany personel do czyszczenia aparatu, niż usunąć je samodzielnie.

Czym czyścić obiektywy?

1. Dmuchawa powietrza do czyszczenia soczewek
Wdmuchiwanie powietrza z ust na soczewkę w celu usunięcia zabrudzeń jest szkodliwe dla soczewki, ponieważ kwasy w oddechu mogą uszkodzić powłoki soczewek. Bezpieczniejszym sposobem na usunięcie kurzu z soczewki jest użycie ręcznej dmuchawy powietrza, która z łatwością usuwa drobinki kurzu.
Gdy dużo podróżujesz lub fotografujesz na zewnątrz, dmuchawa powinna zawsze znajdować się w torbie z aparatem, aby była gotowa do użycia, gdy obiektyw zakurzy się.

2. Szczotki z miękkim włosiem
Zdobądź miękką szczoteczkę z włosia wielbłąda lub koziego, aby zabezpieczyć wrażliwy obiektyw aparatu podczas czyszczenia. Unikaj także dotykania włosia pędzla, zwłaszcza jeśli palce są tłuste, aby nie zamazać soczewki po szczotkowaniu.

3. Ściereczka z mikrofibry i ściereczki do czyszczenia
Ściereczki do czyszczenia soczewek należy natychmiast wyrzucić po użyciu. Ponowne użycie ściereczki czyszczącej spowoduje tylko zabrudzenie obiektywu.
Jeśli chodzi o ściereczkę z mikrofibry, upewnij się, że ta, której używasz, jest czysta. Podczas prania tkaniny nigdy nie używaj płynu do płukania tkanin, ponieważ zawarte w nim chemikalia mogą pozostawiać smugi na soczewce i uszkodzić powłokę soczewki.

Czyszczenie obiektywu raz na jakiś czas jest ważnym zabiegiem ale jak postępować aby utrzymywać obiektyw we względnej czystości?
Teraz, gdy wiesz, jak czyścić obiektyw aparatu, oto kilka wskazówek, jak utrzymać go w czystości.
-Nie zapomnij założyć osłony obiektywu przed umieszczeniem aparatu w torbie.
-Przechowuj soczewki w torbie na aparat. Unikaj umieszczania ich w zakurzonych miejscach.
-Po zdjęciu obiektywu z korpusu aparatu należy od razu zamocować inny obiektyw lub założyć pokrywkę aparatu.
-Zawsze zakładaj osłonę obiektywu, gdy nie używasz aparatu.

 

Author: fotofilmkadr.pl