Promocja w świecie obrazów

Obrazy rządzą światem

Każdy przedsiębiorca i właściciel firmy wie, że marketing to energochłonny, czasochłonny, pracochłonny i niezbędny element kreowania wizerunku marki. Zadaniem marketingu jest szczegółowe badanie rynku, a następnie wprowadzenie działań, dzięki którym oferta firmy zostanie przedstawiona jako atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Jednym z elementów marketingu jest reklama, a więc sprawne rozpowszechnianie informacji o ofercie, dzięki któremu firmy przyciągają uwagę ludzi zainteresowanych ich produktami lub usługami. Jeszcze dwieście lat temu głównym nośnikiem reklamy była prasa, a w niej słowo drukowane. To właśnie w gazetach i dziennikach, które czytywał każdy szanujący się mieszczanin, pojawiały się reklamy nowych produktów i punktów usługowych. Dziś mogą nas śmieszyć wyrafinowane ogłoszenia w gazetach dotyczące niezwykłych kosmetyków lub środków medycznych na najróżniejsze dolegliwości, jednak były to podwaliny pod sztukę reklamy, jaka miała nadejść w kolejnych epokach. W XXI wieku świat rządzi się innymi prawami, ponieważ co najmniej od dwóch dekad możemy mówić o populacji żyjącej w świecie obrazu. Aby reklamować dziś cokolwiek, od kosmetyków, przez samochody, po firmy budowlane czy studia fryzjerskie, niezbędne są zdjęcia. Pojawiają się one również w wielkim natężeniu w naszym codziennym życiu. Dziś każdy jest fotografem, a możliwość zrobienia zdjęcia w każdym momencie życia, a następnie przesłania go w dowolne miejsce na świecie, sprawia, że obrazy stały się wręcz nową formą komunikacji.

Rynek zbytu dla fotografów

W dzisiejszych czasach cały świat stał się rynkiem zbytu dla fotografów. Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez wszystkich kolorowych obrazów, które nas otaczają, a więc bajecznych reklam, zdjęć podróżniczych z najodleglejszych miejsc na świecie, bez zdjęć naszych rodzin i znajomych w mediach społecznościowych. To właśnie tam według badań najczęściej sprawdzamy informacje o odwiedzanych knajpach, klubach, galeriach czy sklepach, a to oznacza, że wszyscy ci przedsiębiorcy koniecznie potrzebują zdjęć. Fotografia stała się w przeciągu kilku dekad zupełnie niezbędnym elementem marketingu i reklamy, ponieważ odkryto, że obraz wpływa na ludzi mocniej niż słowa. Atrakcyjne zdjęcia potraw przemawiają do nas w o wiele większym stopniu niż nawet najbardziej sugestywne opisy, a miejsca, w których zamierzamy spędzić wakacje wybieramy dziś częściej na podstawie zdjęć z mediów społecznościowych lub witryn internetowych, aniżeli na podstawie informacji o danym miejscu.

Nowy sposób komunikacji

Ten nowy sposób komunikacji, w którym zdjęcia stanowią często substytut słów, daje wielkie pole do popisu wszystkim ludziom parającym się fotografią. Oto nadeszły czasy, w których ich prace mogą być bardziej wymowne niż dziesięć tomów z posłowiem, a świat reklamy z pewnością wykorzysta świetne pomysły, które przyciągną klientów. Wystarczy rzucić okiem na fotografie wykonywane przez laureatów prestiżowej nagrody World Press Photo, aby wiedzieć, że co roku najważniejsze wydarzenia z 365 dni zamykają się w kilkunastu zdjęciach, których wyraz jest tak mocny, że często wymagają jedynie krótkiego komentarza dotyczącego kontekstu powstania fotografii. Na początku XX wieku fotografia była jeszcze rzadkim i prestiżowym zawodem, ale dziś większość ludzi, nawet najmłodsi, ma w kieszeni telefony z coraz lepszymi aparatami i wykonuje codziennie co najmniej kilka zdjęć. Na szczęście nie maleje również zapotrzebowanie na coraz to nowsze zdjęcia, a w świecie reklamy nie ma mowy o tym, aby cokolwiek miało się zmienić. Obrazy jeszcze długą będą rządziły naszą wyobraźnią i wywierały największy wpływ na promocję produktów i usług.

 

Author: fotofilmkadr.pl