Jak naprawić gitarę akustyczną?

Gitara akustyczna wyróżnia się spośród innych instrumentów strunowych bardzo naturalnym dźwiękiem, który kontrastuje nieco z jej donośnym brzmieniem. Dzięki temu nie wymaga nagłaśniania – jest zatem bardzo mobilna, bo nie wymaga podłączania do kabli (które często plączą się w podróży lub na występach). Gitara akustyczna bywa też niezłym narzędziem do nauki, to z nią często rozpoczyna się przygodę z muzyką.

Gitara akustyczna ma wiele zastosowań. Można grać na niej akordowo, wygrywać linię melodyczną, a także łączyć to zgłębiając tak zwaną technikę fingerstyle lub fingerpicking. Instrument może brzmieć różnie – to zależy od rodzaju pudła użytego w danej gitarze, gatunku drewna, z jakiego została wyprodukowana czy użytych w niej strun. Ale największe znaczenie ma oczywiście talent jej właściciela – gitara akustyczna jest bowiem niezwykle podatna na artykulację.

Instrument ten dostępny jest w kilku rodzajach, każdy z nich odpowiadać będzie na nieco odmienne potrzeby muzyka. Dlatego wybierając gitarę akustyczną dobrze jest mieć świadomość, że można zakupić uniwersalny model OM (Orchestra Model) z ciepłym brzmieniem i przewagą tonów środkowych, model Concert o niewielkich rozmiarach i uwydatnionych średnich tonach, model Grand Concert (nieco większa wersja modelu Concert). model Grand Audytorium wyposażony we wcięcie – cutaway z wyrównanym brzmieniem, model Dreadnought z mocnym brzmieniem, idealnie nadający się do akompaniamentu akordowego, czy też model Jumbo ze sporą dawką basu.

Jednak, niezależnie od wybranego modelu, nadchodzi czas, gdy gitara akustyczna ulega zniszczeniu, uszkodzeniu lub awarii. Co robić? Na pewno nie pozbywać się instrumentu! Serwisem gitar zajmują się lutnicy, którzy wiedzą o nich tak dużo, iż są w stanie szybko i sprawnie przywrócić gitarze jej pierwotny dźwięk, sprawność i wygląd. Naprawa gitary akustycznej przeprowadzana w pracowni lutniczej rozpoczyna się od diagnozy instrumentu. Podczas tego etapu lutnik ocenia powagę uszkodzeń i kalkuluje możliwości naprawy. Zdarza się bowiem, że gitara wymaga wymiany wielu komponentów.

Kategoria: rozrywka

Author: fotofilmkadr.pl