Bad hair day bywa zmorą każdego. Bywają dni, że wstajesz z łóżka, przeczesujesz włosy i wyglądają fenomenalnie. Bywają też takie, kiedy zastanawiasz się jaki rodzaj ptaka uwił Ci gniazdo na głowie.
Bywa też tak, że po wpisaniu „koloryzacja włosów Kraków” znalazłaś najlepszego specjalistę od koloryzacji, byłaś zachwycona, ale po pewnym czasie włosy zmatowiały i straciły blask.
W dalszej części artykułu podpowiemy Ci jak zachować idealny kolor włosów na dłużej.
Co jest nie tak z moimi włosami?
Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość ludzi nie wie, że włosy stopniuje się pod kątem porowatości i na tej podstawie powinno dobierać się pielęgnację. Włosy dzielą się na (ogólna charakterystyka):
• Nisko porowate – włosy proste, gładkie, prawdopodobnie nie była stosowana koloryzacja
• Średnio porowate – włosy proste po koloryzacji, falowane i kręcone
• Wysoko porowate – włosy poddawane procesowi dekoloryzacji, rozjaśniania, kręcone
Średnio i wysoko porowate charakteryzują się suchością i puszeniem, co wynika z odchylenia łusek włosa. Potrzebuję odżywienia i nawilżenia, delikatnego czesania, nierzadko zabiegów regeneracyjnych. Przy włosach niskooporowych należy pamiętać by nie stosować zbyt często produktów odżywczych, bo efektem będzie przyklap (one zwyczajnie są najbardziej zdrowe). Porowatość włosów jest ważna przy dobieraniu koloru i metody koloryzacji!
Czym jest koloryzacja? Jest to zmiana naturalnego lub wcześniej zmienianego koloru włosów przy użyciu środków chemicznych – farby koloryzującej. Natomiast, rozjaśnianie włosów to proces zmiany koloru na znacznie jaśniejszy przy użyciu silnych produktów chemicznych (utleniacza).
10 zasad pięknego koloru:
1. Najlepsze i najbezpieczniejsze efekty uzyska kolorysta. Farby fryzjerskie zwykle są skuteczniejsze i lepsze jakościowo od sklepowych, fryzjer kontroluje proces i jest przygotowany do szybkiej reakcji na niepożądane objawy. Nie wykluczamy korzystania z produktów drogeryjnych – przygotuj się i poczytaj o nich przed.
2. Używaj produktów do pielęgnacji przeznaczonych do włosów farbowanych. Przy ciemnych kolorach wybieraj dedykowane dla brązów, a przy blondach te przeznaczone do nich. Ich skład oparty jest o zachowanie koloru i zabezpieczenie przed wypłukiwaniem. Często zawierają delikatny pigment, który delikatnie rewitalizuje.
3. Pamiętaj o ochronie przed słońcem i zimnem. Kapelusz czy czapka, poza tym, że jest świetny elementem outfitu, chroni Twoje włosy przed szkodliwym wpływem pogody. Włosy potrzebują ochrony tak jak skórka. Latem warto zaopatrzyć się w spray z filtrem UV.
4. Wybierz odpowiednią koloryzację. Jeśli chcesz być platynową blondynką musisz liczyć się z częstymi wizytami w salon ie fryzjerskim, utlenianiem i całą masą pracy po, w celu utrzymania koloru, ponieważ blond jest, wbrew pozorom, najtrudniejszym w utrzymaniu kolorem – żółknie. Jeśli nie masz czasu lub środków – wybierz ombre lub sombre, refleksy lub koloryzacja naturalna.
5. Postaraj się przygotować włosy przed zabiegiem. Nie myj ich później niż 24 h przed, a tydzień wcześniej stosuj nawilżenie. Każde mycie usuwa ze skóry głowy sebum – naturalną ochronę, z kolei nawilżone włosy lepiej przyjmują pigment.
6. Pamiętaj o robieniu testu alergicznego przed każdym farbowaniem – może cię to uchronić przed uszkodzeniem włosów.
7. Przy „drastycznej” zmianie, gdy przechodzisz z brązu w bardzo jasny blond lub z jasnego blondu w czerń nie żądaj natychmiastowego efektu po pierwszej koloryzacji. Wymaga to użycia silnych farb, które niszczą włosy. Lepiej zrobić to etapami i pozostawić czas na regenerację.
8. Mycie szamponem i odżywką po, nie wystarcza. Co najmniej raz w tygodniu wykonuj zabieg regeneracyjny z maską, używaj produktów zabezpieczających końcówki oraz odżywki bez spłukiwania.
9. Przy blondach, zwłaszcza tych zimnych – niebieski szampon i maską są twoimi przyjaciółmi. Fioletowy pigment w nich zawarty eliminuje żółty kolor.
10. Nie używaj często szamponów oczyszczających lub przeciwłupieżowych – wypłukują kolor i zdzierają z włosa naturalną warstwę ochronną.
Trochę pracy, odrobina cierpliwości, a idealne włosy są możliwe. Jeśli pojawią się wątpliwości, zawsze warto sięgnąć po poradę specjalisty.
Najnowsze komentarze