Każdy gospodarz chce, aby jego zwierzęta były odpowiednio żywione. Dobry pokarm dla zwierząt hodowlanych ma wpływ na ich długookresowe zdrowie, wygląd zewnętrzny (sierść, zęby czy kopyta) czy żywotność. Dla hodowców pasjonatów ma to ogromne znaczenie. Bardzo często wygląd zewnętrzny zwierzęcia ma wpływ na zajmowana lokatę w wszelkiego rodzaju konkursach lub czempionatach. Jak więc zapewnić zwierzętom hodowlanym odpowiednie pożywienie? Jest to niezmiernie trudne szczególnie zimą, gdy nie ma dostępu do świeżych traw na pastwisku. Zwierzęta bardzo często odmawiają jedzenia siana. Jednym z powodów jest zawarty w nim kurz. Czym są i dlaczego warto stosować wysłodki buraczane? Poznaj te informacje.
Gospodarze poszukują gotowego wyrobu, który miałby bogaty skład, odpowiedni smak dla zwierzęcia oraz był przystępny cenowo. Jedną z najlepszych dostępnych na rynku opcji jest zakup wysłodków buraczanych. Pokarm ten jest polecamy przez lekarzy weterynarii, specjalistów od żywienia zwierząt czy hodowców pasjonatów. Wysłodki buraczane są paszą pochodzenia roślinnego. Powstają jako odpad z produkcji cukru z buraka cukrowego.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów. Jednak nie dajmy się pokusić niską ceną. Warto zwrócić uwagę na jakość wysłodków. Często zdarza się ze firmy nie sortują wysłodków i do paszy trafiają wysłodki gorszego sortu co nie koniecznie jest zdrowe dla zwierząt.
Wysłodki buraczane dzielą się na melasowane i niemelasowane. Zatem na czym polega różnica. Otóż chodzi tutaj jak sama nazwa wskazuje o melasę. Wysłodki melasowane mają więcej sacharozy, bowiem melasa składa się z około 60 do 70 procent z sacharozy oraz mają wysoki indeks glikemiczny. Niestety wysłodki melasowane nie są polecane dla zwierząt. Powodują one otyłość, krótkotrwałe pobudzenie czy też problemy metaboliczne. Melasa jest dodawana do wysłodków buraczanych w celu poprawy ich smaku oraz zmniejszenia zapachu kurzu, który jest czynnikiem odpychającym w przypadku siana.
Wysłodki buraczane niemelasowane są podstawowym składnikiem z którego możemy utworzyć pasze dla koni, bydła, owiec, kóz i innych. Nie należy podawać go na sucho. Produkt musi moczyć się w wodzie od kilku do kilkunastu godzin. Dziennie należy podawać od 1 kg do 3 kg wysłodków.
Wysłodki buraczane niemelasowane są polecane dla zwierząt pracujących lub mających specjalne potrzeby żywieniowe spowodowane zaburzeniem trawienia lub alergią. Wysłodki są bogate we włókna wspierające pracę układu trawiennego koni, oraz zapobiegają odwodnieniu.
Skład dobrej jakościowo paszy z wysłodkami buraczanymi niemelasowanymi powinien oscylować w granicach:
- białko surowe około 9 procent,
- włókno surowe około 16 procent,
- cukier całkowity w przeliczeniu na sacharozę około 6.8.
Warto zwrócić uwagę czy pasza została wzbogacona witaminami takimi jak A, E czy D3. I tak na przykład witamina D3 jest podstawowym budulcem kości, co w przypadku dajmy na to koni ma bardzo duże znaczenie.
Jeżeli chcesz, aby Twoje zwierzęta były odpowiednio karmione to warto zainwestować w pasze wysokiej jakości i o dobrym składzie. Jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci.
Najnowsze komentarze