Zabawy z bibułą – poradnik dla rodziców

Bibuła to rodzaj bardzo cienkiego, kolorowego papieru, który doskonale nadaje się do tworzenia różnych ozdób. To także materiał, który możemy wykorzystać podczas kreatywnych zabaw z naszymi pociechami. Przedstawiamy trzy sposoby na wykorzystanie bibuły w codziennych zabawach z dziećmi!

1. Malowanie bibułą

Mokra bibuła puszcza kolor, przez co jest to wyjątkowy materiał plastyczny. Malowanie bibułą polega na rozłożeniu jej wybranych fragmentów w różnych kolorach na kartce bloku technicznego lub brystolu, a następnie malowanie ich pędzlem lub ściereczką nasączoną ciepłą wodą. Pod wpływem temperatury bibuła “oddaje” kolor, który zostaje na papierze. Wraz z dziećmi możemy układać nie tylko fantazyjne, abstrakcyjne wzory, ale również elementy krajobrazu czy natury.

2. Tworzenie witraży

Bibuła prasowana doskonale nadaje się do tworzenia witraży. Potrzebujemy do tego dwóch kawałków czarnego brystolu, w którym wycinamy identyczne geometryczne kształty. Następnie na jeden z nich naklejamy różnokolorowe kawałki bibuły tak, by tworzyły one swoisty witraż. Na koniec przyklejamy drugi czarny brystol w taki sposób, by nie widać było strony klejenia bibuły. Witraż możemy powiesić na oknie lub drzwiach balkonowych/

3. Wianki i ozdoby włosów

Początkowo to, jak zrobić wianek z bibuły może wydawać się trudne. Za podstawę wianku możemy wziąć oklejoną kolorową taśmą watę w kształcie okręgu lub dosyć gruby drucik. Następnie tworzymy drobne kompozycje kwiatowe z bibuły w formie kwiatów, które umieszczane są mocnym klejem. Najłatwiejsze do stworzenia są róże: wystarczy wyciąć kilka kilkucentymetrowych płatków w kształcie lekko wydłużonego serca, a następnie połączyć je w zakładkę. Z bibuły możemy tworzyć również inne ozdoby do włosów np. elementy ozdobne naklejać na proste spinki lub wsuwki lub wykorzystywać kolorowe paski bibuły do wplecenia w warkocze. Pamiętać jednak należy, że bibuła pod wpływem wody oddaje kolor, przez co podczas deszczowej pogody jasne włosy mogą zostać zafarbowane.

 

Author: fotofilmkadr.pl