Techniki kompozycji, które poprawią jakość twoich zdjęć.

Nie ma niezniszczalnych zasad, jeśli chodzi o komponowanie zdjęć. W końcu kto lubi zasady oprócz dyrektora starej szkoły lub kierowników działów HR? Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą ulepszyć kompozycję zdjęć.

Jakie są więc sposoby na dobrą kompozycję w fotografii? Przede wszystkim musimy zdefiniować, co oznacza „kompozycja”. Kompozycja odnosi się do sposobu, w jaki różne elementy sceny są rozmieszczone w ramce. Jak już wspomniano, nie są to twarde i szybkie zasady, ale wytyczne. To powiedziawszy, wiele z nich było używanych w sztuce od tysięcy lat i naprawdę pomagają uzyskać bardziej atrakcyjne kompozycje. Kiedy przygotowujesz ujęcie, pomyśl o jednej lub kilku z tych wskazówek.

1. Zasada trójpodziału.

Dlatego właśnie powiedziałem wam, że nie ma sztywnych i szybkich zasad, jeśli chodzi o kompozycję, a potem pierwszą rzeczą, o której piszę, jest „zasada” trójpodziału. Na swoją obronę nie wymyśliłem nazwy. Zasada trójpodziału jest bardzo prosta. Ramkę dzielisz na 9 równych prostokątów, 3 w poprzek i 3 w dół. Wielu producentów kamer włączyło możliwość wyświetlania tej siatki w trybie podglądu na żywo. Zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu, aby dowiedzieć się, jak włączyć tę funkcję.

Chodzi o to, aby umieścić ważny element sceny wzdłuż jednej lub więcej linii lub tam, gdzie linie się przecinają. Mamy naturalną tendencję do umieszczania głównego tematu pośrodku. Umieszczenie go poza środkiem przy użyciu reguły trójpodziału najczęściej prowadzi do bardziej atrakcyjnej kompozycji.

2. Wyśrodkowana kompozycja i symetria.

Teraz, gdy powiedziałem ci, abyś nie umieszczał głównego obiektu na środku kadru, powiem ci, abyś zrobił dokładnie odwrotnie! Są chwile, kiedy umieszczenie obiektu na środku kadru działa naprawdę dobrze. Sceny symetryczne są idealne do wyśrodkowanej kompozycji. Bardzo dobrze wyglądają też w kwadratowych ramkach.

3. Zainteresowanie i głębokość pierwszego planu.

Uwzględnienie w scenie zainteresowania na pierwszym planie to świetny sposób na nadanie scenie poczucia głębi. Fotografie są z natury dwuwymiarowe. Uwzględnienie zainteresowania kadrem pierwszego planu jest jedną z wielu technik nadania scenie bardziej trójwymiarowego charakteru.

4. Ramka w ramce.

Kadrowanie sceny z łukiem – kompozycja fotograficzna. Włączenie „ramki z ramką” to kolejny skuteczny sposób na zobrazowanie głębi sceny. Poszukaj elementów, takich jak okna, łuki lub zwisające gałęzie, którymi można oprawić scenę. „Rama” niekoniecznie musi otaczać całą scenę, aby była skuteczna.

 

Author: fotofilmkadr.pl