Rodzaje i zastosowanie obiektywów fotograficznych

Zastanawiasz się nad kupnem lub wypożyczeniem obiektywu fotograficznego, ale nie wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować? W takim razie przed podjęciem decyzji zapoznaj się z naszym tekstem. Z artykułu dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje obiektywów i do jakich zastosowań poleca się poszczególne warianty. Sprawdź i wybierz mądrze!

Obiektywy standardowe

Obiektyw standardowy najczęściej wyposażony jest w ogniskową około 50 mm. Cecha charakterystyczna tego rodzaju obiektywów to kąt widzenia, jaki oferują użytkownikowi. Jest on podobny do sposobu, w jaki rzeczywistość rejestruje ludzkie oko. Dzięki temu fotograf może uwieczniać obiekty w rozmiarach, przypominających te realne. Obiektywy standardowe największą popularnością cieszą się wśród pasjonatów i amatorów bez względu na charakterystykę kadrów, które chce się fotografować. Zaletą aparatu z obiektywem standardowym jest obecność dużego otworu przesłony, co sprawia, że sprzęt ten dobrze sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych i wszędzie tam, gdzie nie można liczyć na dobre światło.

Obiektywy szerokokątne

Ogniskowa w obiektywach szerokokątnych wynosi od około 16 mm do 35 mm. Aparatem z obiektywem szerokokątnym wykonuje się zazwyczaj zdjęcia architektury i widoków oraz rozległych krajobrazów, ponieważ, jak można się domyślić, gwarantuje on bardzo szeroki punkt widzenia. Oprócz uwieczniania ogromnych przestrzeni po obiektyw szerokokątny można sięgnąć także do robienia fotografii w ciasnych miejscach. Jedną z jego cech charakterystycznych opisywanych jest także duża głębia ostrości, co oznacza, że wszystkie widoczne w nim elementy występujące na różnych poziomach tła mogą być ostre. M.in. tego rodzaju modele oferuje wypożyczalnia obiektywów w Warszawie Panda Rent.

Obiektywy długoogniskowe

Według przyjętych norm, dolną granicą ogniskowej w przypadku obiektywu długoogniskowego jest 80 mm. Do czego wykorzystuje się tego rodzaju sprzęt? Obiektywy długoogniskowe umożliwiają bardzo duże przybliżenie, więc są używane w sytuacjach, kiedy nie da się pod konkretny obiekt dojść lub w jakiś inny sposób się do niego zbliżyć. W przeciwieństwie do wariantów szerokokątnych mamy tutaj do czynienia z małą głębią ostrości, co umożliwia skupienie obiektywu jedynie na interesującym nas obiekcie.

Obiektywy zmiennoogniskowe

Jak można wywnioskować z samej nazwy, obiektyw zmiennoogniskowy to taki, który daje możliwość modyfikacji wartości ogniskowej, a więc zmiany wielkości pola ujmowanego za jego pomocą. Piętą achillesową tych modeli jest mniejsza niż w modelach stałoogniskowych jasność przesłony. Wśród obiektywów zmiennoogniskowych wyróżniamy zoomy szerokokątne (ogniskowa mniejsza niż 35 mm), standardowe (od 50 mm do 80 mm), spacer zoomy (najbardziej uniwersalne modele polecane dla początkujących pasjonatów) oraz tele zoomy (70 mm do nawet 400 mm).

Obiektywy stałoogniskowe

To rodzaje obiektywów, w których do dyspozycji mamy ustaloną ogniskową, której nie da się zmienić. Jak już wspomniano powyżej, stałki, bo tak w żargonie zwykło się określać obiektywy stałoogniskowe, dzięki większej jasności przesłony umożliwiają fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych, a ponadto w ogóle pozwalają na wykonywanie zdjęć w lepszej jakości. Pojedynczy obiektyw jest poręczny i dość lekki. Najpopularniejsze stałki obejmują modele marko, portretowe, rybie oko (beczkowate zniekształcenia) czy supertele. Te i wiele innych wypożyczysz w Panda Rent – aktualną ofertę można sprawdzić na stronie https://www.panda-rent.pl/.

 

Kategoria: kultura

Author: fotofilmkadr.pl