Krótka historia technik malarskich

Malarstwo to jedna z najstarszych gałęzi na świecie. Jest z nami już od czasów człowieka pierwotnego, który wykonywał malunki na ścianach jaskiń. Przez etap malowideł naskalnych, malowania waz i ścian, malarstwo przeszło do malowania ilustracji w książkach, kart, portretów, pejzaży i abstrakcji.
Cała ta długa historia malunku wytworzyła ogrom technik. Przyjrzymy się więc jakie tradycyjne techniki malarskie powstały w ciągu wieków.

Co oznaczają tradycyjne techniki malarstwa

Zanim omówimy konkretne techniki, wyjaśnijmy pojęcie tradycyjne malarstwo, a szerzej tradycyjne sztuki plastyczne. Jak wszyscy dobrze wiemy, świat coraz bardziej się zmienia, wszystko staje się cyfrowe. W tym i sztuka.
Wielu artystów zamiast kontynuować techniki znane od lat – takie jak malarstwo, rysunki węglem, czy ołówkiem – zamienia te narzędzia pracy na ekrany graficzne i stylusy.
W ten sposób tak zwany digital, czyli obrazy, za pomocą technologii.
Techniki te są więc digitalowe i mogą naśladować techniki tradycyjne. Co prawda zasady są różne, ale można próbować uzyskać efekt akwareli, farby olejnej, węgla, czy ołówka.
To są właśnie techniki tradycyjne. Te, które znamy od wieków, lub od lat – markery, długopisy – i wymagają tego, abyśmy nimi tworzyli na płótnie, papierze, kartonie.
Prościej mówiąc – techniki digitalowe nas nigdy nie ubrudzą, a tradycyjne wiążą się z narażeniem na pobrudzenie. Sprawdź na aniolowo.com.pl

Dawne techniki malarskie krótki kurs

Na początek zajmijmy się najbardziej typowym i znanym malarstwem – tablicowym. Jest to ogólna nazwa na wszelkich „przodków” dzisiejszego malarstwa sztalugowego, na płótnie.
Jedną z technik takiego właśnie malarstwa była enkaustyka . Ta antyczna technika opierała się na wosku pszczelim, z którym wymieszane były naturalne barwniki. Taką mieszaninę nakładało się na deskę na gorąco – podgrzanymi szpachelkami.
Miała ona kilka ważnych zalet, między innymi dawała piękne, trwałe barwy. Była także odporna na wszelką wilgoć. Jednak zastosowanie wosku miało poważną wadę – obrazy mogły się topić, przy zbyt wysokiej temperaturze.
Nie przeszkodziło to jednak Egipcjanom, którzy byli mistrzami w tej technice. Później, w I i II w.n.e. Była wykorzystywana w Starożytnej Grecji i Rzymie.
Przestano z niej korzystać dopiero w średniowieczu.
Innym rodzajem malarstwa jest malarstwo ścienne, na tynkach. Najbardziej znaną techniką z tego gatunku jest fresk . Polegał on na malowaniu na mokrym tynku specjalnymi pigmentami odpornymi na działania wapnia. Jest to jedna z najtrudniejszych technik, gdyż nie można wprowadzić poprawek i zmian do raz namalowanego fresku.
Na początku swojej historii, to jest w XIV wieku, występował tylko we Włoszech. Dalej upowszechnili go artyści renesansu, a później barku. Technika ta upadła w XVII-XIX wieku.

Najpopularniejsze obecnie techniki

Dzisiaj nie stosuje się już takich technik. Jednak to nie oznacza, że te dzisiejsze, nie mają też swoich lat. Przykładowo malarstwo olejne mogą pochodzić już ze starożytności. Przynajmniej wtedy pojawiały się już pierwsze wzmianki o tej technice. Do powszechnego użytku weszła w XV wieku, w Niderlandach. Dość szybko rozpowszechniła się na inne kraje europejskie, wypierając popularną wcześniej temperę.
Głównie dlatego, że była łatwiejsza i miała więcej zalet. Za podłoże do farb na bazie oleju lnianego mogło służyć drewno, płótno, blacha, papier lub pergamin. W prosty sposób uzyskiwało się intensywne, nasycone kolory. Dodatkowo była to jedna z pierwszych technik, które umożliwiały łatwe wprowadzanie zmian i poprawek, dzięki doskonałemu kryciu.
Inna, bardzo popularna technika opiera się na farbach wodnych – akwarelach. Choć występowała w starożytnym Egipcie i Grecji, to jej rozwój jako pełnoprawnej techniki malarskiej miał miejsce dopiero w XVII-XIX wieku. Wcześniej była formą wykorzystywaną do ilustracji książkowych lub przygotowawczych szkiców.
Wynikało to głównie z faktu, że akwarela nie daje dobrego krycia. Tak naprawdę kolor podłoża przebija spod warstwy farby. Akwarele wymagają również dużej precyzji. Nie można bowiem zrobić dużych poprawek w tej technice, bez zniszczenia poprzednich warstw.

Podsumowanie

Malarstwo to jedna z dziedzin sztuki, która jest z człowiekiem w zasadzie od początków jego historii. W związku z tym wiele technik malarskich sięga historią aż do starożytności. W zmienionej formie funkcjonują one po dziś dzień.

Author: fotofilmkadr.pl